Zasady gry

Historia gry w bowling

Kręgle to bardzo stara dyscyplina sportu, sięgająca czasów starożytnego Egiptu. Pierwsze dowody na istnienie tej gry znaleziono w egipskich grobowcach sprzed 3200 p.n.e. Kręgle i kule były wykonane z kamienia.
Rozwój kręglarstwa nastąpił w XX wieku, kiedy z odmiany klasycznej (w której jest dziewięć kręgli i rzucało się kulą bez otworów trzymanej w całej dłoni), powstał obecny bowling. Wprowadzono dziesięć kręgli i kulę z otworami na palce.
Bowling stworzyli Amerykanie. Zmiana sprzętu i uatrakcyjnienie zasad gry spowodowały prawdziwy rozwój tego sportu. Stworzono urządzenia ustawiające kręgle, a także podające kule po rzucie oraz urządzenia liczące punkty.

Od wielu lat na zachodzie oraz na północy Europy oraz w Ameryce istnieją centra bowlingowe składające się z kilkunastu oraz kilkudziesięciu torów z zapleczem gastronomicznym. Ocenia się, iż bowling uprawia około 10 mln ludzi, zaś jako hobby traktuje go 120 mln. O tym, że nie musi być to popłudniowa zabawa świadcz fakt, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski planuje wprowadzić bowling do programu Igrzysk Olimpijskich.

Chwyt i właściwy dobór kuli

Kule do gry są takiej samej wielkości. Różnią się między sobą wagą, która wynosi od 2,7 kilograma do 7,2 kilograma i jest oznaczona specjalnymi numerami: kule dziecięce 6 – 8, damskie 9 – 11, a męskie 12 – 16. Każdy zawodnik wybiera sobie najbardziej odpowiadającą mu kulę – według zasad powinna być równa 10 % wagi ciała gracza. Nie jest to jednak bezwzględnie przestrzegane. Kulę należy chwycić przez wsunięcie dwóch środkowych palców i kciuka w 3 otwory. Palce powinny wchodzić w otwory do drugiej kostki, natomiast kciuk powinien schować się cały. Pozostałe dwa palce umieszczamy wygodnie na kuli, tak aby dłoń przylegała luźno do jej powierzchni. Kule chwytamy w taki sposób, aby dłonie nie były narażone na uderzenie kuli, która wpada do hamownika. Raz dobraną kulą graj przez całą rozgrywkę.

Kroki

Klasyczny rozbieg przed rzutem składa się z 4 kroków. Pierwsze trzy powinny być wykonywane prosto (ruch zdecydowanie do przodu). Ostatni, czwarty krok zakończony jest poślizgiem lewej nogi (dla graczy praworęcznych).

Krok I (PUSHAWAY)

najkrótszy, praworęczni zaczynają prawą nogą. Trzymaj kulę przed sobą, na wysokości klatki piersiowej, 20 – 30 cm od tułowia. Zamachnij się do przodu.

Krok II (PENDULUM SWING)

wykonaj go lewą nogą, następnie zrób wahadłowy ruch ręką w dół.

Krok III (BACKSWING)

ponownie prawą nogą, ramię powinno powędrować w tył do góry, poniżej linii barków, nie odchylając się na prawo czy lewo

Krok IV (SLIDING STEP)

Ostatni, najdłuższy, czwarty krok zakończony jest poślizgiem lewej nogi. Podczas tego kroku prawa noga zachodzi za zawodnikiem na lewą stronę, dotykając podłogi. W momencie wykonywania rzutu ciało powinno być w stabilnej pozycji, aby wykorzystać siłę rozbiegu, a ręka z kulą schodzi maksymalnie w dół.

Punktacja

STRIKE

zbijasz wszystkie kręgle w pierwszym rzucie (znak X). Kolejne 2 Twoje rzuty w następnych kolejkach liczone są razy 2, w 10 kolejce razy 1.

SPARE

zbijasz wszystkie kręgle w kolejce w dwóch rzutach (znak /). W następnej kolejce pierwszy rzut liczony jest 2 razy, w 10 kolejce razy 1.

MISS

Zbijasz cześć kręgli w pierwszym rzucie, a drugi jest niecelny. Otrzymujesz liczbę punktów równą zbitym kręglom w rzucie pierwszym.

SPLIT

po pierwszym rzucie pozostajesz ze skrajnie ustawionymi kręglami, z których możesz zbić tylko 1.

FOUL

przekroczyłeś linię rzutu – spaliłeś, jeżeli zbiłeś kręgle, punkty nie są liczone ale rzut tak.

hormone-steroide.potolok-podves.biz ligne-pharmacie.potolok-podves.biz hothome.biz otoplenie100.org grelkadom.org